Zákaznícka podpora
Bezpečné platby
Doprava zadarmo nad 80€

Čo robí z hračky hračku Montessori?

Čo robí z hračky hračku Montessori?

Ak sme v dospelom veku nadmerne stimulovaní množstvom dostupných hračiek a aktivít, viete si predstaviť, aký je tento zážitok pre vaše dieťa? Obklopení hračkami s príliš veľa farbami, s príliš veľa zvukmi a z príliš veľa častí... Ako sa asi drobec cíti? Ako postupovať teda pri výbere hračiek pre Vaše dieťa?

Montessori filozofie ponúkajú v tejto oblasti neuveriteľnú múdrosť a silu tisícov hodín pozorovania zameraných na štúdium toho, na čo deti reagujú a čo potrebujú vo svojom prostredí. Montessori prístup môže zjednodušiť nakupovanie hračiek.

5 CHARAKTERISTÍK PRE MONTESSORI HRAČKY

Len letmo zhrniem 5 zásad Márie Motessori ????

 Montessori hračky sú jednoduché

Najlepšie hračky, ktorými môžete obdarovať svoje ratolesti, sú jednoduché. Vaše dieťa sa snaží pochopiť tento divoký úžasný svet, na ktorý tak nedávno prišlo. Najlepšie sa naučí, keď mu dáte utriedené a jednoduché informácie.

1.Deti sa učia z toho, čo ich obklopuje.

Inými slovami, ak chceme mať doma dobré, vychované, slušné dieťa, sami by sme sa mali tak správať a ísť svojmu dieťaťu dobrým príkladom. Tým že sa dieťa venuje činnosti, ktorú si samo vybralo a dosiahne v nej úspech, motivuje ho to k ďalšiemu poznávaniu a sebadisciplíne. V prostredí, v ktorom sa dieťaťu nekladú prekážky jeho prirodzeným potrebám, môže prejavovať svoje prirodzené vlastnosti ako spontánny záujem o činnosť, poriadkumilovnosť, sústredenosť alebo sebaovládanie. Keďže sa teraz bavíme o hračkách, inými slovami, dajte drobcovi čas na preskúmanie hračky. Nech dieťa rozhodne o tom, ako sa bude s hračkou hrať. Po určitom čase mu ukážte ako hračka funguje, no nenúťte ho uplatňovať Vašu predstavu o hre. Pokiaľ o hračku zatiaľ nejaví záujem, nevadí. Skúste mu ponúknuť inú hru.

 

2.Ak je dieťa často kritizované, bude kritizovať ostatných.

Ak je chválené, bude chváliť ostatných. Ak sa mu často ľudia vysmievajú, bude nesmelé. Mária Montessori vždy kládla obrovský dôraz na správnu komunikáciu s dieťaťom. Podľa nej je dôležité dieťa povzbudzovať a nie kritizovať alebo karhať. Dieťa treba motivovať pozitívne, chváliť ho, keď urobí niečo dobré. Ak budeme na dieťa neustále kričať a zvyšovať hlas, jediné, čo ho naučíme, je nesprávne zvládať vypätú situáciu a spracovávať hnev. Naopak, ak dieťa často povzbudzujeme, vybudujeme v ňom sebadôveru.

3.Nikdy nehovorte o dieťaťu nič zlé. V jeho prítomnosti ani bez neho.

Dieťa je nevinná duša, ktorá robí chyby. Rodičia sú tu na to, aby ich naučili priznať si chybu, napraviť ju a pohnúť sa bez zbytočných výčitiek ďalej. Ak dokážeme výchovou formovať sebavedomé, slobodne uvažujúce a tvorivé deti, vyrastú z nich sebavedomí, slobodne uvažujúci a tvoriví dospelí. Toto všetko sa snažila Mária premietnuť do svojho prístupu k deťom a učeniu.

 

4.Vždy načúvajte dieťaťu a odpovedajte na všetky jeho otázky.

Dieťa by sme nikdy nemali odbiť a ak nás o niečo žiada, mali by ste mu venovať plnú pozornosť. Dieťa sa predsa učí najmä vďaka zvedavým otázkam. Ak dieťa proces učenia zaujme, dokáže sa doň naplno ponoriť a sústrediť sa tak hlboko, že sa od rušivých podnetov okolo seba úplne odstrihne. Pri práci, ktorá si získala jeho plnú pozornosť vydrží sedieť nekonečne dlhý čas. Zdanlivo rutinná opakovaná činnosť ho natoľko pohltí, že nevníma nič iné. Z toho vyplýva aj zásada pre rodičov. Nesnažte sa dieťa za každú cenu zapojiť do konkrétnej činnosti, ani ho nerušte pri tej, ktorá si jeho pozornosť získala. Detské zaujatie obvykle korešponduje s určitým stupňom osobného vývoja. Môžu to byť týždne, keď dieťa donekonečna stavia a hneď nato búra vežu z kociek. Iné dni potrebuje len pastelky a donekonečna tvorí umelecké diela. Inokedy ho najviac teší prelievať vodu, objavuje zvuky okolo seba, alebo sa pýta na farby. V týchto dňoch nemôžete dieťaťu darovať viac než svoj čas. Obrniť sa trpezlivosťou a namiesto tvorivých a zábavných hier ho nechať spoznávať svet okolo seba - aj za cenu, že vznikne neporiadok, alebo nevytvoríte nič, s čím by ste sa mohli pochváliť pred ostatnými mamičkami. Nechať dieťa učiť sa hrou podľa vlastných potrieb je však najviac, čo preň môžete urobiť.

Ak budeme dieťa strániť od všetkého, pri čom si môže ublížiť, nič ho nenaučíme.

Deti od strachujúcich sa rodičov často počúvajú vety: „To radšej nerob/Mohol by si si ublížiť.“ A to aj v situáciách, ktoré reálne nie sú nijako nebezpečné. Nedovolíme im zapáliť sviečku, pretože by sa so zápalkami mohli popáliť. Nedovolíme im pomôcť nám v kuchyni a niečo trebárs nakrájať, lebo by sa mohli porezať. Ako inak sa však deti naučia narábať s predmetmi, ako je nôž či oheň, ak ich nikdy nebudú držať v rukách a budú ich vnímať ako niečo nebezpečné a niečoho, čoho sa treba strániť a báť?

5.Montessori hračky – 120 ročná tradícia

Maria Montessori pri svojej výučbe využívala aj špeciálne navrhnuté Montessori hračky a Montessori pomôcky, ktoré sama navrhovala a ich náčrty nosila na zhotovenie stolárovi. Išlo o múdre, no pritom jednoduché drevené hračky, ktoré využívala pri vyučovaní – rôzne vkladacie puzzle, kocky s číslami, písmenami alebo drevené hlavolamy. Montessori hračky a Montessori pomôcky mali taký pozitívny vplyv na výsledky detí, že sa o ne začali zaujímať aj rodičia. Montessori hračky a Montessori pomôcky sa postupne spolu s Montessori pedagogikou rozšírili do celého sveta a dodnes prinášajú výrobcovia hračiek nové a nové múdre hračky, ktoré sa označujú ako Montessori. Ako Montessori hračka sa však dá označiť každá hračka, pri ktorej musí dieťa premýšľať, taktizovať alebo objavovať vlastný spôsob hry.

 

 A Tu je priestor pre edukačné hračky z Nášho eshopu. Pár nápadov pre malých drobcov. no je to len časť, mnoho edukčných hračiek nájdete na našom eshope, hlavne v sekcii drevené hračky smiley

Táto krásna drevená húsenička slúži na trénovanie úhopu, ale aj na vnímanie fabieb, ale dieťa vďaka nej začína vnímať aj množstvo. 

 

 

Myška v syre, perfektná hračka na trénovanie jemnej motoriky.Pri prevliekaní myšky cez syr si dieťa dokonalo začne precvičovať kordináciu oko ruka.

Toto drevené puzzle podporuje priestorové vnímanie a podporuje fantáziu dieťaťa.

Zdanlivo jednoduchá, ale veľnmi užitočná hračka. Dieťa trénuje pamäť, ale učí sa aj farby a zdokonaľuje svoje motorické schopnosti.

Detské hudobné nástroje nesmú chýbať v žiadnej izbičke. Sluch je veľmi dôležitý zmysel, má veľký vpliv aj na vývoj reči.

Táto hra človeče nehnevaj sa patrí medzi mojich favoritov. Nie len, že krajšie prevedenie nepoznám, ale človeče je úžasná hra, pri ktorej sa zabaví celá rodina.

Ak sa Vám článok páčil dajt laik a zdieľajte heart Ak ste našli v tomto článku niečo hodnotné pre Vás alebo Vás článok v niečom išpiroval, podporte nás zdieľaním. Ceníme si každý názor či reakciu. ĎAKUJEME